Vay be.. Buralara yazmayalı cidden olmuştu. Sanırım daha sık güncelleme yapmam gerekecek. Eklenecek o kadar şey var ki! Geçen yaz Taleworlds’de staj yapmam, yeni oyunum olan Bouncy Eggs’in Google Play’e çıkması ve sanırım en iyisi gelecek dönem Erasmus ile Düsseldorfa gidiyor olmam. Evet sanırım şimdilik sadece Erasmustan bahsedeceğim.

İnternetten Almanca Öğrenmek?

Geçen yazımda yazdığım üzere B1 seviyesinde almanca bilmem gerekiyordu. Maalesef 1 ay gibi kısa bir sürede yetiştiremedim. Aslına bakılırsa yetiştiremeyeceğimi düşünüp bıraktım. Onca ikna çabalarım başarısız kaldı, ne de olsa bir Türkiye gibi işlemiyor orada sistem :). O yüzden yazın başında Ankara’da kalarak hem staj yaptım(başka bir postta değinmeyi düşünüyorum) hem de internet üzerinden almanca öğrenmeye başladım. Neden mi İnternet üzerinden? Çünkü bedava ve pratik. Tabii ki bir kurs kadar kolay olmayacaktır. Çünkü sizi iten biri yok! Ayrıca hızınızı kendiniz ayarlıyorsunuz ve benim cidden acilen öğrenmem gerekiyordu.

Öncelikle dil öğrenmenin ilk kurallarından biri: O dili hayatınıza sokun. 1 saat çalıştıktan sonra aklınızdan çıkmasın. Mesela Almanca dublajlı İngilizce alt yazılı filmler izledim. Youtube’dan videolar izledim. Gramer siteleri kullandım ve kitaplar kullandım. Bu arada belirtmeliyim ki Almanca-Türkçe bir çalışma yerine Almanca-İngilizce bir çalışma yaptım. Bunun sebebi hem ingilizce kaynak daha fazla hem de gramer yapıları daha çok benziyor.

İşte kullandığım siteler:

Başlıca bunları kullandım. Tabii sadece bunlarla kalmayın, araştırın, keşfedin.

Goethe Zertifikat B1

Sonra sınav zamanı geldi tabii. Almanya’daki üniversite benden belge istediği için bu sınava kaydoldum (340 lira maalesef :/  ) . Sınav sonucunda Lesen’i 1 soruyla (57 aldım). Geçmeyi başaramadım ancak diğerlerinden başarılı oldum. Almanya’yla yine uzun süren mailleşmeler sonucunda beni kabul edeceklerini söylediler. Böylelikle Erasmus maceram başlamış oldu. Şimdi halletmem gerek çok fazla belge işi var. Umarım gelişmeleri üşenmeden yakın zamanda aktarabilirim.